fbpx

Tlenoterapia Opole

Autyzm Normobaria

Autyzm to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na sposób, w jaki jednostka postrzega i reaguje na świat zewnętrzny. Chociaż przyczyny autyzmu nie są do końca znane, to coraz więcej badań wskazuje na to, że wpływ na to zaburzenie mają m.in. problemy z układem odpornościowym, stan zapalny i problemy z układem pokarmowym. Jedną z metod, która może pomóc w leczeniu autyzmu, jest tlenoterapia w komorze normobarycznej.

Czym jest komora normobaryczna?

Komora normobaryczna to urządzenie, które umożliwia oddychanie powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu przy jednoczesnej redukcji ilości azotu. Komora taka może być stosowana w terapii chorób, które wymagają zwiększonego dopływu tlenu do organizmu. Normobaria jest szczególnie skuteczna w przypadku problemów z układem krążenia, chorób neurologicznych, cukrzycy, a także w leczeniu urazów sportowych. Jednak coraz więcej badań wskazuje na to, że tlenoterapia w komorze normobarycznej może pomóc również w leczeniu autyzmu.

Tlenoterapia a autyzm

Jedną z teorii dotyczących przyczyn autyzmu mówi o tym, że u dzieci z tym zaburzeniem występują problemy z przepływem tlenu do mózgu. Tlenoterapia w komorze normobarycznej może pomóc w zwiększeniu przepływu tlenu do mózgu, co z kolei może poprawić funkcjonowanie mózgu i zredukować objawy autyzmu.

Komora normobaryczna a inne metody leczenia autyzmu

Tlenoterapia w komorze normobarycznej może być stosowana jako uzupełnienie innych metod leczenia autyzmu, takich jak terapia behawioralna, terapia mowy czy terapia sensoryczna. W połączeniu z innymi metodami może przynieść lepsze efekty. Pomimo tego, że terapia tlenowa z użyciem komory normobarycznej nie jest uznana przez wszystkie organizacje medyczne jako skuteczne leczenie autyzmu, istnieje wiele raportów, wskazujących na pozytywne efekty jej stosowania. Wiele osób zgłasza, że ich dzieci po terapii tlenowej wykazują poprawę w sferze społecznej, werbalnej oraz motorycznej.

Tutaj można znaleźć jeden z takich przypadków- LINK

Terapia tlenowa- normobaria i hiperbaria

Szereg badań naukowych dowodzi, że normobaria daje te same efekty lecznicze co terapia hiperbaryczna, a zarazem jest metodą bezpieczniejszą, ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań .Wydana przez Wydział Lekarski Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pozytywna opinia na temat normobarii jest tego najlepszym potwierdzeniem.

https://twojinstytutzdrowia.pl/directory/content/uploads/2021/04/Opinia-UMK.pdf

Badania

Badania naukowe potwierdzające skuteczność tlenoterapii w leczeniu autyzmu są jeszcze w początkowej fazie, jednak już teraz wiele rodzin z autystycznymi dziećmi korzysta z tej metody terapeutycznej z pozytywnymi efektami. Dzieci, które były poddawane terapii w komorze normobarycznej, często wykazywały poprawę koncentracji, lepszą kontrolę emocji i mniej agresywny sposób zachowania. Ponadto tlenoterapia może również pomóc w poprawie snu i zmniejszeniu problemów trawiennych, co również ma pozytywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie dziecka z autyzmem.

Podsumowanie

Podsumowując, terapia tlenowa z użyciem komory normobarycznej może pomóc w łagodzeniu objawów autyzmu, poprawie zdolności poznawczych, funkcji motorycznych oraz interakcji społecznych u dzieci. Choć nie jest to uznana metoda leczenia autyzmu, wiele raportów wskazuje na jej skuteczność i pozytywne efekty. Z tego powodu, warto rozważyć zastosowanie tlenoterapii u dzieci z autyzmem.

Tekst powstał okazji Światowego Dnia Autyzmu. Informację na temat tego zaburzenia znajdziecie pod adresem : https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Dodaj komentarz