fbpx

Tlenoterapia Opole

Depresja jest podstępną chorobą, która może wpłynąć na kontakt z ludźmi oraz codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest rozpoznawanie jej objawów i poszukiwanie skutecznych metod leczenia. Jednym z innowacyjnych podejść, które zdobywa coraz większą popularność w terapii depresji, jest normobaria – terapia tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia atmosferycznego.

Czym jest depresja?

Depresja to stan zaburzonego nastroju oraz znacznego zmniejszenia aktywności życiowej. Może mieć różne nasilenie, a osoba dotknięta depresją doświadcza uczuć smutku, beznadziejności i utraty zainteresowania życiem. To jedno z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych na świecie, dotykające średnio 17% populacji globalnie. Jednak liczba ta stale rośnie, a aż połowa pacjentów zmaga się z umiarkowaną lub ciężką formą depresji.

Przyczyny jej wystąpienia są wieloaspektowe, włączając w to zarówno czynniki biologiczne, jak i społeczne. W przypadku czynników biologicznych istnieją dowody wskazujące na rolę niedoborów neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, oraz czynników genetycznych. Natomiast czynniki społeczne, takie jak utrata bliskich, obniżone poczucie własnej wartości czy izolacja społeczna, również mogą przyczynić się do rozwoju depresji.

depresja

Metody na depresję?

W leczeniu depresji kluczowym elementem jest kontakt z psychoterapeutą lub psychologiem. Istnieją jednak również metody wspomagające terapie, takie jak tlenoterapia, a zwłaszcza normobaria, która może przynieść znaczne korzyści w walce z depresją. Normobaria to terapia tlenem przeprowadzana w warunkach zwiększonego ciśnienia atmosferycznego, a jej skuteczność w leczeniu i zapobieganiu depresji zdobywa coraz większe uznanie.

Normobaria- depresja

Wielu specjalistów uważa, że normobaria może być skutecznym wsparciem w leczeniu depresji. Terapia tlenem pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym może korzystnie wpłynąć na ciało i umysł, przyczyniając się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Istnieją doniesienia sugerujące, że terapia normobaryczna może pomóc w profilaktyce oraz leczeniu depresji, co jest dobrą wiadomością dla osób cierpiących na to schorzenie.

Najnowsze Badania

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Ben Gurion University w Izraelu, opublikowanych w czasopiśmie „MDedge Psychiatry”, pacjenci korzystający z terapii normobarycznej doświadczyli znaczącej poprawy w redukcji objawów depresji, co zostało zmierzone za pomocą skali HAM-D (Hamilton Depression Rating Scale).

Naukowcy doszli do tych wniosków analizując m.in. liczne zdjęcia tomograficzne mózgów pacjentów cierpiących na depresję. Na tych zdjęciach można było zauważyć zmniejszoną aktywność komórek mitochondrialnych, co jest związane z dostawą tlenu do tych komórek. Wcześniej uważano, że hemoglobina odgrywa główną rolę w dostarczaniu tlenu do tkanek mózgowych, jednak izraelscy naukowcy zauważyli, że terapia normobaryczna, poprzez oddychanie wzbogaconym tlenem, może zmniejszyć aktywność mitochondrialną. To może mieć kluczowe znaczenie w leczeniu depresji.

depresja

Kto powinien rozważyć z tą metodę ?

Metoda ta nie wykazuje dotąd negatywnych skutków ubocznych w przypadku depresji, co sprawia, że jest ona coraz bardziej popularna w terapii tego schorzenia. Jest to innowacyjna i obiecująca forma leczenia, która może przynieść ulgę osobom cierpiącym na depresję oraz poprawić ich jakość życia.

Normobaria może być jednym z elementów wsparcia w walce z depresją, ale nie zastąpi profesjonalnej pomocy i terapii psychologicznej czy farmakologicznej, jeśli jest to konieczne. Warto jednak zawsze eksplorować nowe możliwości leczenia i brać pod uwagę alternatywne metody, które mogą pomóc poprawić jakość życia osób dotkniętych depresją.

Zapraszamy również do polubienia naszego Facebook’a, znajdziecie tam wszelkie promocje, nowości i zniżki, ale również wiele materiałów edukacyjnych!

Dodaj komentarz