fbpx

Tlenoterapia Opole

Komora normobaryczna dzięki swoim specyficznym warunkom świetnie działa na wiele aspektów naszego organizmu. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się jej wpływem na produkcje oraz funkcjonowanie komórek macierzystych.

komórki macierzyste

Komórki macierzyste- czym są ?

Pierwszą rzeczą, którą omówimy w naszym tekście, jest podstawowa wiedza na temat komórek macierzystych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie jesteśmy jedynymi organizmami, w których one występują, znajdziemy je również w królestwie roślin i zwierząt. Komórki macierzyste są jednym z najbardziej podstawowych ogniw naszego organizmu, z nich składa się między innymi ludzki zarodek w podstawowej fazie rozwoju. Ich najważniejszym elementami są brak ograniczeń w ich podziale i przekształcaniu oraz to, że dają początek wszystkim linią komórkowym.

Rola komórek macierzystych w naszym organizmie

Przez to, że jest to jeden z elementarnych składników naszego ciała, odgrywają one naprawdę dużą rolę, można o nich pomyśleć jak o złotej rączce naszego organizmu. Jeżeli któreś z komórek specjalistycznych doznają uszkodzenia lub jest ich po prostu z mało, zaczynają je uzupełniać i dostosowywać się, tak by je zastąpić. Wynika to faktu, że inne komórki nie są w stanie się dzielić. Dlatego właśnie tak ważne, by komórki macierzyste były jak najliczniejsze.

Podział komórek według ich potencjału:

  • Totipotentne– mogą różnicować się we wszystkie typy komórek,
  • Pluripotentne– mogą przekształcić się w prawie każdą komórkę
  • Multipotentne– mogą różnicować się w blisko spokrewnioną rodzinę komórek
  • Oligopotentne– mogą różnicować się w kilka różnych typów komórek
  • Unipotentne– mogą wytwarzać tylko komórki jednego rodzaju
komórki macierzyste

Produkcja komórek macierzystych

W tym punkcie przechodzimy najważniejszego punktu dotyczącego produkcji i zwiększenia ich organizmie. Tak jak w przypadku większości żywych komórek, macierzyste również potrzebują tlenu, by mogły dokonywać podziału. Oczywiście im większe na ich zapotrzebowanie, tym więcej ”paliwa” potrzebują. Zapotrzebowanie na nie jest w dużej mierze zależne od tego, w jakim stanie się znajdujemy. Im jesteśmy w gorszej formie, tym naturalną koleją rzeczy, jest większy popyt na nowe komórki.

Normobaria- dotlenienie komórek

Tlenoterapia jest jednym z najlepszych metod dostarczenia odpowiedniej dawki mieszanki tlenowej. Czym dokładnie jest normoabria przeczytacie tutaj, natomiast jeżeli chodzi o skład, to w mieszankę wchodzi około 35%, natomiast dwutlenku węgla 1,5-3%, a wodoru 0,3-0,5%. Ciśnienie to następny ważny aspekt, który ma bezpośredni wpływ na funkcje życiowe, w przypadku komory normobarycznej jest na poziomie 1500 hPa.

Tlenoterapia, a komórki macierzyste

W tym miejscu warto przywołać badania Dr. Jan Pokrywki, czyli twórcy normobarii. Terapia w komorze normobarycznej wpływa na odpowiednią stymulujące szpiku do aktywnego namnażania komórek macierzystych, ale również można zaobserwować ich zwiększoną aktywność. Normobaria pomaga również pozbyć się z organizmu toksyn i wydalin komórkowych, które utrudniają szpikowi kostnemu produkcję nowych komórek macierzystych.


Źródła

Dodaj komentarz