fbpx

Tlenoterapia Opole

Czy komora tlenowa jest bezpieczna dla dzieci? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to jedno z najczęściej nadawanych pytań.

Komora tlenowa

Komora normobaryczna, to miejsce, w którym realizowana jest terapia tlenowa opracowana przez Doktora Jana Pokrywkę. Polski lekarz zmodyfikował warunki panujące w komorze hiperbarycznej, dzięki czemu mogą się odbywać bez ograniczeń czasowych.

W komorze normobarycznej panuje ciśnienie rzędu 1500 hPa, stężenie tlenu waha się od 35% do 40%, zaś dwutlenku węgla 1,5-3%, a wodoru 0,3-0,5%. Są to warunki optymalne dla organizmu człowieka, przyczyniające się do doskonałego zdrowia i długowieczności.

Dzieci a tlenoterapia

Jednymi z najczęściej pojawiających się pytań są:

  1. Czy dzieci mogą korzystać z tlenoterapii ?
  2. Jaki jest minimalny wiek korzystania z normobarii?

Wiele badań wykazuje, że nie mam żadnych przeciwskazania dla korzystania przez nasze pociechy z komory normobarycznej. Wiele osób korzystających z terapii tlenowej zabiera swoje dzieci na sesję, a wpływ, jaki ma na ich organizm jest porównywalny do tego u osób dorosłych (tutaj znajdziecie korzyście płynące z terapii). Ogólnie rzecz ujmując, odpowiedz na pytanie ”Czy dzieci mogą korzystać z tlenoterapii? ”, brzmi TAK.

Jeżeli chodzi o wskazania wiekowe dla korzystania z komory tlenowej, to również nie ma żadnych przeciwwskazań do minimalnego wieku, jaki powinna mieć nasza pociecha. Powinniśmy jednak zacząć od krótkiej, tak aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do warunków panujących w komorze, szczególnie do ciśnienia. Jednym z najmłodszych odwiedzających naszą komorę jest dwu latek, który uczestniczył nawet w całonocnych sesjach.

Zalecenia

W niektórych przypadkach tlenoterapia jest zalecana w większym stopniu niż w innych. Szczególnie jeżeli dziecko ma problemy natury tlenowej, a jego organizm potrzebuje dotlenienia. Innymi przypadkami, w jakich warto wybrać się do komory normobarycznej są problemy ze snem, koncentracją, czy apetytem. Zaleca się ją w również, gdy po prostu chcemy, aby ciało funkcjonowało sprawniej i wydajniej, jednak nie możemy zapominać dobrym wpływie na psychikę.

Przeciwskazania

Pomijając fakt, że dzieci powinny być stopniowo przyzwyczajane do przebywania w komorze, warto zaznaczyć, że są pewne okoliczności, które wykluczają dzieci z korzystania z komory tlenowej. Najważniejsze 8 przeciwwskazań to:

  • Choroby zakaźne
  • Infekcje górnych dróg oddechowych
  • Klaustrofobia
  • Osoby, krótko po transplantacjach
  • Tętniak mózgu
  • Uszkodzenie błony bębenkowej
  • Zapalenie ucha
  • Zapalenie zatok

Dodaj komentarz